Шкільний проект
«Великі українці. М. В. Гоголь»
Мета: показати велич письменника, провести паралелі між Гоголем українським та Гоголем російським, домогтися усвідомлення учнями неординарності письменника, пригадати раніше вивчене про Гоголя та під час екскурсії «Гоголівськими місцями Полтавщини»; розвивати вміння аналізувати та робити висновки, здатність до слухового сприйняття, вміння вести бесіду; корегувати емоційно-вольову сферу,увагу, уяву; виховувати почуття гордості за талановитих людей Полтавщини та любов до малої Батьківщини, виховувати любов до прекрасного (природи рірного краю).
Обладнання: фотопрезентація «Місцевість Гоголівського дитинства», фільм «Історія «Мертвих душ», відеосюжет «Пам’ятники Гоголю», фотосюжет «Гоголь і ми», виставка літератури «Наш гоголь», комп’ютер.
Епіграф: «Для росіян він став «Ніколай Васильєвіч», для українців – «Микола Васильович», римські друзі називали його – «синьйор Нікколо», а для людськості він просто – Гоголь, великий чародій слова, прозорливець з даром проникати в найпотаємніші глибини людської душі». (О. Гончар. «Гоголь і Україна»).
План:
1.Слово ведучих.
2. Фотопрезентація «Місцевість Гоголівського дитинства».
3. Слово ведучих.
4. Фільм «Історія «Мертвих душ» .
5.Слово ведучих.
6.Бліц-повідомлення учнів.
7. Слово ведучих.
8.Відеосюжет «Пам’ятники Гоголю».
9. Слово ведучих.
10. Фотосюжет «Гоголь і ми».
11. Обговорення з учнями проблемного питання проекту.
12. Заключне слово ведучих.
Хід проведення:
Звучить музика. Виходять ведучі.
- Доброго дня всім присутнім! Ми раді нашій зустрічі. Особливо приємно повідомити той факт, що ми зібралися з нагоди третього випуску шкільного проекту «Великі українці»!
- В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує людина. До них належить і Микола Васильович Гоголь, 200-у річницю від дня народження якого святкує як Україна, так і Росія. І кожна з країн вважає його своїм.
- Російським, адже більшість свого життя прожив в Петербурзі і писав російською мовою.
- Українським, бо наробився в Україні і писав на основі українських легенд, переказів, повір.
- В історію світової літератури увійшов як збирач та великий шанувальник українського фольклору і таємнича особистість.
- У чому ж її велич і чи можемо вважати М. В. Гоголя одним з «великих українців»? Відповіді на ці питання й намагатимемось знайти в ході сьогоднішньої зустрічі.
- Ім’я М. Гоголя вам знайоме, ви вивчали його творчість на уроках, гортали біографічні сторінки його життя, тому просимо не бути байдужими і включатися в обговорення різних питань. Адже наше завдання сьогодні довести або спростувати велич М. В. Гоголя.
- Довгоноса постать Миколи Гоголя, 200-річчя з дня народження якого святкує країна, завжди була оповита містичним мороком. Він вважався найсуперечливішим і найзагадковішим літератором усіх часів і народів.
- Його сучасникам здавалося, що Гоголь ввесь час змінює маски, неначе досвідчений актор. Навіть зовнішність його була настільки невловимою, що на всіх своїх портретах він різний. Сам письменник знав про цю свою особливість і навіть пишався нею.
- Аби хоч трохи розібратися у феномені Гоголя, слід передусім уважно подивитися на його сім’ю. І згадати, що батько письменника, поміщик Василь Яновський був старшим за його матір на 14 років. Але не в тому річ. Нерівні шлюби в ті часи не були рідкістю. Річ у тім, що саме в цьому ніжному віці Василь Яновський побачив уві сні Богородицю, яка зайшла до церкви, показала Василеві на немовля під вівтарем і сказала: «Ось твоя наречена». Наступного дня , заїхавши з батьками до хутора Гоголь-Косяровських, Василь упізнав у їхній однорічній донечці те саме – «наречене» немовля. І оголосив, що це його майбутня дружина. Протягом наступних років молодий чоловік усіляко опікав дівчинку, приїздив до неї, читав їй книжки, й терплячи чекав, поки «майбутня дружина» виповзе з пелюшок. Коли Марійці (саме так звали дівчинку, позбавлену з народження права вибору), виповнилося 14 років, наполіг на негайному весіллі. Через три з половиною роки народився Микола Гоголь. Це сталося у селі Великі Сорочинці.
- Узагалі, із 12 дітей, народжених молодою мамою, вижило тільки п’ятеро.
- Дитинство минуло у селі Василівці (Яновщині, тепер Гоголеве Шишацького рацону).
- Якими ж були батьки талановитого Миколи Васильовича, якою була Василівка (село поблизу Диканьки) за часів Гоголя, будинок, будинок, де ріс майбутній письменник, - все це зможемо побачити на моніторі комп’ютера.
Фотопрезентація «Місцевість Гоголівського дитинства»
- Мабуть всім вам відомо, що твори Гоголя зв’язані з давніми народними звичаями. Коли Микола Васильович починав свій літературний шлях, мало хто з освічених російських людей серйозно сприймав казки. І письменник був серед перших, хто привернув увагу суспільства до народних переказів. Переказів, які дають змогу побачити глибинні містичні традиції народу, про які не розкажуть ніякі інші джерела, крім народної пам’яті.
- Взагалі, вся творчість Гоголя оповита таємницями і містикою. Яскравим прикладом цього є історія з його твором « Мертві душі».
Фільм «Історія «Мертвих душ»
- Деякі сучасники вважають, що Микола Васильович наділений даром викликати душі людей подібно до чаклуна з «Страшної помсти» і тримати їх у своїй владі. «Розумна, дивна і хвора істота», - обронив колись про Гоголя Іван Сергійович Тургенєв. А один із французьких письменників писав про нього, що це «унікальний феномен, можливо, найбільш екстраординарний геній-самородок, якого коли-небудь знав світ».
- Нашому славетному землякові за своє коротке життя вдалося напустити стільки туману навколо своєї власної персони, що будь-яка з наведених вище характеристик може сприйматися як єдино правильна.
- Як би не озивалися про М. Гоголя, вагомим показником значимості цієї особи є те, що його ім’я не пішло безслідно, а залишилося жити поміж людей. Це і назви вулиць, і назви театрів, пам’ятники. та що там говорити. Кожен з вас знає не менше. Тому слово вам, старшокласники.
Бліц-повідомлення учнів
- Окрім музеїв Гоголя та пам’ятників, які є в Полтаві, Великих Сорочинцях, Диканьці, Миргороді, Пирятині, Шишаках пам’ятники Миколі Васильовичу є і за кордоном.
Відеосюжет «Пам’ятники Гоголю»
- Переглядаючи фотоматеріал про пам’ятники Миколі Васильовичу, ви певно усвідомили значення цієї людини у світовій культурі. Воно, справді, вагоме. Так?
- Але перш ніж перейдемо до обговорення цього питання. давайте пригадаємо свою подорож і враження від неї, від гоголівських місць на Полтавщині. Такими вважають: Гоголеве, Опішню, Чорнухи. Велика Багачка, Обухівка, Гадяч, Великі Сорочинці, Миргород і, звичайно, Диканьку.
- Пропоную переглянути фотосюжет і пригадати, а потім і назвати, які з перечислених місць мали можливість відвідати саме ви.
Фотосюжет «Гоголь і ми»
(Відповідь учнів)
- Так, це Диканька, Гоголеве, Опішня.
- Ми збагатилися великою кількістю інформації про М.В.Гоголя, тож вже час перейти до обговорення головного питання зустрічі: «Чи можемо М.В.Гоголя вважати великим українцем?» Так чи ні? І чому саме?
(Обговорення з учнями)
- Отже, до шкільного проекту «Великі українці» на даний момент входять: 1.Л.Українка, 2. Т. Г. Шевченко і 3. М. В. Гоголь.
- Ми повинні пишатися ними і бути гордими з того, що сьогодні ходимо тими ж стежками, що і вони багато років тому.